Członkowie Spółdzielni
Mieszkaniowej „Pionier”
złożyli, w dniu 2 czerwca 2026 r.;
Wniosek
o wybory uzupełniające
do rady nadzorczej
My niżej podpisani członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej „Pionier” w Kętrzynie wnosimy o przeprowadzenie wyborów uzupełniających do rady nadzorczej, w czasie Walnego Zgromadzenia Członków Spółdzielni w dniach 22, 23, 24, 25 i 26 czerwca 2026 r., w celu uzupełnienia składu rady nadzorczej do wymaganego w Statucie Spółdzielni składu 9 członków.
U Z A S A D N I E N I E
Zgodnie z § 55 ust. 4 Statutu: „Rada nadzorcza składa się z 9 członków wybranych na okres 3 lat.” Obecny skład rady w ilości 6 członków, to tzw. „skład kadłubowy”, który nie zapewnia prawidłowego nadzoru i kontroli oraz podejmowania uchwał i stanowisk w interesie wszystkich członków Spółdzielni.
§ 57 ust. 1 Statutu stanowi, że: „Na miejsce członka rady nadzorczej, którego mandat wygasł w czasie trwania kadencji, najbliższe walne zgromadzenie podzielone na części dokonuje uzupełniającego wyboru członka rady nadzorczej...”. Jednak przepis ten dotyczył sytuacji, gdy rada składała się z 9 członków. Do 2022 r., rada nadzorcza była wybierana w pełnym składzie, za pomocą kart wyborczych, zgodnie z przepisami przytoczonymi w § 56 Statutu a szczególnie w: ust 3. „Głosujący skreślają nazwiska kandydatów, na których nie głosują.”; ust. 8. „Do rady nadzorczej wchodzą kandydaci, którzy otrzymali kolejno największą liczbę oddanych głosów na wszystkich częściach walnego zgromadzenia, przy czym ilość wybranych osób nie może przekraczać miejsc wakujących w składzie rady nadzorczej...”. Oznacza to, że do wyboru członków rady nadzorczej do 2022 r., były liczone tylko głosy „za” (§ 57 ust. 8 Statutu).
Począwszy od wyborów do rady nadzorczej w 2022 r., wybory są przeprowadzane za pomocą urządzeń do elektronicznego liczenia głosów, a dodatkowym warunkiem wyboru do rady nadzorczej jest uzyskanie większej ilości głosów „za” niż łącznie „przeciw” i „wstrzymujących się”, zgodnie z przepisem Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych art. 83 ust. 9 zdanie pierwsze: „Uchwałę uważa się za podjętą, jeżeli była poddana pod głosowanie wszystkich części walnego zgromadzenia, a za uchwałą opowiedziała się wymagana w ustawie lub statucie większość ogólnej liczby członków uczestniczących w walnym zgromadzeniu.”
W sytuacji niepełnego składu rady wymagane są wybory uzupełniające, w możliwie najkrótszym terminie, przykładowo trzech miesięcy, nie dalej niż na najbliższym corocznym walnym zgromadzeniu, ze względu na to, że zgodnie z naszym Statutem rada nadzorcza składa się z 9 członków, a obecny „kadłubowy” skład rady 6 członków nie zapewnia prawidłowego nadzoru i kontroli oraz podejmowania uchwał i stanowisk w interesie wszystkich członków Spółdzielni.

Pod wnioskiem podpisało się wielu członków Spółdzielni.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej 'Polityce Cookies'.
Dowiedz się więcej o nasze Polityce cookies