Napisz do nas.
info@bezcenzury.ketrzyn.pl

Media

 

 

 

 

 

 

Głosowanie radnych

bez pisemnego uzasadnienia?

 

W artykule Tajemnicza sesja nadzwyczajna pytaliśmy: 

Dlaczego burmistrz Ryszard Niedziółka nie przedstawił radnym uzasadnienia do zwiększenia o ponad 1 milion zł budżetu na budowę ul. Ogrodowej? Nie przedstawił pisemnie żadnych wyliczeń finansowych i dowodów do podjęcia tej uchwały?

Czy burmistrz Niedziółka traktuje radnych jak bezwolne osoby do naciskania przycisków głosowania? 

Podczas sesji, w dniu 13 kwietnia 2023 r., pytania w tej sprawie zadawali radni: Marzena Gajek, Zbigniew Nowak i Helena Szymkiewicz

Głos zabrał również mieszkaniec miasta Stanisław Kulas:

Link do wideo TUTAJ

Szanowni Państwo. Pan burmistrz lekceważy radnych, lekceważy mieszkańców takim postępowaniem. Zmusza was jakimś „szantażem”, jakąś „opowieścią” do tego, że: „macie zagłosować”. Możecie równie dobrze, zagłosować za 2 tygodnie, kiedy pan burmistrz przygotuje odpowiednie materiały do tej uchwały.

Panie burmistrzu! Pan chyba nie zrozumiał, że uchwała ma mieć uzasadnienie. Uzasadnienie merytoryczne.

My nie kwestionujemy tego, co pan powiedział. My kwestionujemy to, że pan nie przedstawia informacji. Niech pan weźmie przykład z Rady Powiatu, która wszystkie swoje uchwały z uzasadnieniem publikuje na stronie internetowej. A tutaj nie dość, że tego [uzasadnienia] nie ma na stronie internetowej, to pan nawet tego nie dał radnym!

Co do umowy [na budowę ul. Ogrodowej]. Czy ta umowa jest tajna? Nie. To dlaczego nie jest opublikowana na stronie internetowej? Dlaczego radni jej nie dostali? „Opowieść” o tym, że ta umowa się zgadza [z projektem umowy], to jest tylko pana „opowieść”.

Bo my pamiętamy jak żeście opowiadali, przez 4 miesiące, że nie ma straty 14 milionów dofinansowania, że strata jest do uratowania i tak dalej i tak dalej… Niech pan pamięta, że te 8 mln i 2 mln [dofinansowania na Ogrodową] są zupełnie z innej puli. Ma pan teraz 10 milionów dofinansowania, A byłoby 24 mln [dofinansowania, gdyby nie strata 14 milionów].

I to jest wina pana burmistrza [Niedziółki], pana zastępcy [Wróbla] i pana naczelnika. I do tej pory nie zostaliście za to rozliczeni. A zrobiliście szkodę dla mieszkańców miasta. I teraz robicie szkodę, traktując radnych niepoważnie.

Panie burmistrzu, niech pan się uspokoi, niech pan będzie poważny, bo takie ataki personalne na panią Szymkiewicz, na innych radnych, panu nie przystoją. Pan o tym chyba doskonale wie. Dziękuję.

Po wypowiedziach radni zagłosowali nad podjeciem uchwały.

Radni Chodara Roman, Gajek Marzena, Komorowski Tomasz, Szymkiewicz Helena oraz Zarecki Władysław nie zgodzili się na podjęcie uchwały bez wcześniejszego pisemnego uzasadnienia. 

Pozostali radni byli za lub wstrzymali się od głosu. Czy dla nich brak pisemnego uzasadnienienia uchwały nie ma znaczenia?

 

 

 

 

Spis treści