Napisz do nas.
info@bezcenzury.ketrzyn.pl

Media

 

 

 

 

 

 

Bezpieczeństwo Polski.

Wojna w Ukrainie.

Spotkanie o bezpieczeństwie Polski w kontekście wojny w Ukrainie zorganizował Zbigniew Homza, radny wojewódzkiego sejmiku samorządowego, przewodniczący Miejsko Powiatowego Koła Platformy Obywatelskiej w Kętrzynie, w dniu 28 listopada 2022 roku, w sali konferencyjnej Hotelu Koch w Kętrzynie.

Podjęliśmy stanowisko o wystosowaniu apelu do Ministra Obrony Narodowej w sprawie utworzenia na terenie miasta i powiatu stacjonarnej jednostko wojskowej- mówił Zbigniew Homza.

- Z pięciu powiatów, które bezpośrednio graniczą z obwodem kalingradzkim Federacji Rosyjskiej, tylko powiat kętrzyński nie ma jednostki wojskowej. Jednostki nie ma również w powiecie mrągowskim i biskupieckim.  To duże zagrożenie stwarzające możliwość ataku pancernych jednostek wojsk rosyjskich w kierunku Warszawy – argumentował Zbigniew Homza.

Mamy zaplecze logistyczne linię kolejową, lotnisko i wolne budynki. Dlatego apeluję, aby dbając o bezpieczeństwo naszych mieszkańców wspólnymi staraniami doprowadzić do utworzenia jednostki wojskowej na terenie naszego powiatu – zwrócił się Zbigniew Homza do obecnych na sali parlamentarzystów Tomasza Siemoniaka i Janusza Cichonia oraz Jarosława Słomy, radnego sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego.

Jednostka wojskowa to dodatkowe miejsca pracy – argumentował Zbigniew Homza do obecnych na spotkaniu samorządowców: starosty Michała Kochanowskiego, wiceprzewodniczącego rady powiatu Zbigniewa Olenkowicza, burmistrza Korsz Jana Adamowicza, radnych powiatowych i miejskich oraz samorządowców z okolicznych powiatów.

Po wystąpieniach posłów głos zabrał był Ołeksandr Prytuła z Zaporoża, ataman SPAS - Grupy Kozackiej sztuki Bojowej, przewodniczący rady nadzorczej organizacji społecznej „Południowo Wschodnie Centrum Partnerstwa Społecznego w mieście Zaporoże.

- Przyjechałem z Zaporoża, miasta które leży 30 km od linii frontu - rozpoczął ataman Ołeksandr Prytuła.

- Dwa dni przed moim przyjazdem rakieta uderzyła w szpital położniczy w sąsiednim mieście. Zginął noworodek, dwaj lekarze, kilkoro chorych i osób z personelu szpitala.

- Na terenach okupowanych – opowiadał Ołeksandr - trzej pijani rosyjscy żołnierze weszli do domu, gdzie mieszkała kobieta z dwójką dzieci. Zażądali wódki. Wypili, a potem wszystkich rozstrzelali, dorosłych i dwoje małych dzieci. Wystrzelili około 270 naboi.

Mówię o tym po to, aby przekazać, że dzisiaj nie jest to już wojna miedzy Ukrainą a Rosją. Jest to jest wojna dobra ze złem. Wojna wolności ze zniewoleniem. Wojna sprawiedliwości przeciw niesprawiedliwości.

Jako Ukrainiec jestem wdzięczny za to, że mamy rodzoną siostrę Polskę.

Od ponad 25 lat zajmuję się wychowywaniem młodzieży. Dzisiaj wszyscy jesteśmy zmuszeni do tego, aby chwycić za broń. Ukraińcy pokazali, że są odważnym narodem.

Popieram ten projekt utworzenia jednostki wojskowej. Oprócz tego ważne są również wojska obrony terytorialnej.

Chciałbym szczerze podziękować siostrzanej Polsce i polskiemu narodowi za pomoc, która nam przekazujecie. W boju bardzo się sprawdziła polska broń.

- Chcesz pokoju szykuj się do wojny 

- rozpoczął swoją wypowiedź mieszkaniec Kętrzyna.

- Chciałabym podziękować Zbyszkowi Homzie za tą inicjatywę. Jest ona bardzo ważna i zwróciła uwagę na nasze lokalne zagrożenia. Chciałbym również podziękować naszemu gościowi z Ukrainy, za jego ważne i poruszające wystąpienie. My też, pewnego dnia, za kilka lat, możemy się obudzić rano i zobaczyć na ulicy wojska rosyjskie.

Zbyszek Homza przypomniał nam co nas może czekać za kilka lat, jeśli się przed tym nie zabezpieczymy.

Warto obejrzeć i przeczytać:

TVP 3 Olsztyn. Politycy PO o obronności. Wojsko w Kętrzynie?

https://olsztyn.tvp.pl/64808976/politycy-po-o-obronnosci-wojsko-w-ketrzynie

TVP Info „Budynki płonęły jak zapałki, jeden po drugim”. Rosjanie palili domy fosforem i strzelali do cywilów z czołgów.

https://www.tvp.info/64887082/budynki-plonely-jak-zapalki-jeden-po-drugim-rosjanie-palili-domy-fosforem-i-strzelali-do-cywilow-z-czolgow

Telewizja Olsztyn. Rozmowa na czasie - Ołeksandr Prytuła.

https://www.telewizjaolsztyn.pl/artykul/17450,rozmowa-na-czasie-oleksandr-prytula

 

 

 

 

Spis treści