Napisz do nas.
info@bezcenzury.ketrzyn.pl

Media

 

 

 

 

 

 

Łukasz Kulas, prof. PG zachęca młodych do udziału w innowacyjnych projektach

„Pomorze Nauka Świat” to audycja Radia Gdańsk, w której Przemysław Rudź i Sławomir Nichczyński rozmawiali o projekcie innowacyjnej, bezzałogowej łodzi nowej generacji „Hornet”, z dr hab. inż. Łukaszem Kulas, prof. Politechniki Gdańskiej z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, koordynatorem Centrum Technologii Cyfrowych.

Ł.K.: Praca na morzu, to nie jest tylko pływanie rekreacyjne żaglówką, to jest też ciężka praca wielu osób, które są specjalistami w branży, zawodowymi marynarzami lub kapitanami statków. A zadania, jakie przed nimi stoją, są też różnorodne.

Można sobie wyobrazić kapitana promu wycieczkowego, ale też można sobie wyobrazić osobę, która ma cały dzień robić pomiary batymetryczne, czyli pomiaru głębokości, na przykład kanałów portowych.

Jest to praca żmudna i niebezpieczna i myślę, że w takich zadaniach jednostki mające funkcję półautomatyczną, bezzałogową, mogłyby znakomicie odciążyć specjalistów, żeby ci mieli więcej czasu i mogli choćby kontrolować jednocześnie kilka takich jednostek, wykonując w tym samym czasie więcej pracy – tłumaczył dr Łukasz Kulas.

Red.: Jakie kompetencje powinien rozwijać młody człowiek, aby wymyślać i realizować takie projekty? Może trzeba czytać Lema?

Ł.K.: Myślę, że należy rozwijać własną ciekawość świata, żeby świat zrozumieć. Mamy pierwsze nasze projekty kosmiczne, które prowadzimy z firmami, które faktycznie wystrzeliwują satelity i też potrzebują rozwiązań autonomicznych też potrzebują różnego rodzaju testowania łączy bezprzewodowych.

Red.: Słuchają nas młodzi ludzie, którzy stoją u progu decyzji, co po maturze robić dalej? Wydział, który pan reprezentuje ma dla nich właśnie taką ciekawą ofertę?

Ł.K.: Tak, ale chyba to, czego mi brakuje wśród młodych ludzi, a co można bardzo łatwo uzyskać, to jest większa proaktywność. Nawet, jak ktoś jest na końcu liceum albo technikum, albo na początku drogi, jeśli chodzi o studia to zawsze może napisać maila, skontaktować się, zapytać: czy mogę w jakiś projekt się włączyć.

Mam przypadki, kiedy student drugiego roku włączył się w projekt.

Inny przypadek: uczeń drugiej klasy liceum, realizował przy współpracy z nami projekt dotyczący internetu rzeczy.

Ja takich ludzi poszukuję, chociażby dlatego, że wspólnie z nimi jest znacznie lepiej różne rzeczy robić, znacznie ciekawiej.

Często młodzi ludzie mają zupełnie inny punkt widzenia. To są ciekawe tematy, które mogą być zaadresowane do wielu młodych ludzi.  

Nie jest to hermetyczne, przynajmniej nie w moim zespole, więc zapraszam do kontaktu. Można łatwo wygooglać Łukasz Kulas PG.

Red.: A więc apelujemy, młodzi ludzie, profesor zachęca.

Ł.K.: Jeśli ktoś ma ochotę na taką przygodę…

Red.: Świetne podsumowanie naszego spotkania. Naszym gościem był doktor habilitowany inżynier Łukasz Kulas z Politechniki Gdańskiej Katedra Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej, Wydział Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki.

Cały wywiad na stronie: Jedyna w Polsce bezzałogowa łódź nowej generacji, pływający dron, powstaje w Gdańsku.

https://radiogdansk.pl/audycje/pomorze-nauka-swiat/2022/11/30/jedyna-w-polsce-bezzalogowa-lodz-nowej-generacji-plywajacy-dron-powstaje-w-gdansku/

PS

Łukasz Kulas to urodzony i wychowany Kętrzynie, absolwent Liceum Ogólnokształcącego im.  Wojciecha Kętrzyńskiego z 1996 roku.

 

 

 

 

Prof. Łukasz Kulas o inteligentnych środowiskach

w radiu TOK FM [podcast]

 
Czy miasta, nasze miejsca pracy, nasze mieszkania będą kiedyś od nas mądrzejsze? O inteligentnych środowiskach mówił dr. hab. inż. Łukasz Kulas, prof. uczelni w rozmowie z redaktor Karoliną Głowacką z radia TOK FM w drugim odcinku z cyklu „Nauka Praktyczna”.
 

– Wyobraźmy sobie dowolne środowisko: dom, mieszkanie, port lotniczy, obszar morski. Jeżeli jesteśmy w stanie w jakiś sposób zbadać jak to środowisko funkcjonuje, jakie ma parametry i do tego możemy to przetworzyć i na nie wpływać, to mamy do czynienia ze środowiskiem, którym da się sterować.

Jeżeli używamy do tego algorytmów tzw. inteligentnych, mówimy o inteligentnych środowiskach – tłumaczył w rozmowie z Karoliną Głowacką dr hab. inż. Łukasz Kulas, prof. uczelni z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, koordynator Centrum Technologii Cyfrowych.

– Takim przykładem może być np. mieszkanie wyposażone w system czujników, które mierzą temperaturę, sprawdzają, w których pomieszczeniach jesteśmy i na bazie zebranych danych jakiś algorytm jest w stanie tak dopasować ogrzewanie czy klimatyzację, żeby było nam jak najbardziej komfortowo.

Naukowiec opowiadał m.in. o pracy zespołu naukowców w ramach pięciu wysokobudżetowych projektów międzynarodowych, w tym nad rozwiązaniami związanymi z bezpieczeństwem cyfrowym (m.in. o systemach wykrywających ataki na systemy bezprzewodowe i potrafiących im przeciwdziałać) oraz współpracy z firmami z rynku motoryzacyjnego i firmą Airbus w tym zakresie (systemy wspierające bezpieczeństwo w samolotach).

Tematem rozmowy były także m.in. nowe rozwiązania technologiczne dla portów, usprawniające i poprawiające komfort pracy służby zdrowia, pojazdy autonomiczne wykorzystywane do patrolowania dużych obszarów (współpraca z portem lotniczym), a także rozwiązania wspierające osoby starsze w domach.

Zapraszamy do odsłuchania: podcast Nauka praktyczna 

https://audycje.tokfm.pl/podcast/111556,Inteligentne-srodowiska-czyli-czy-samochod-i-mieszkanie-beda-od-nas-madrzejsze

Żródło: Politechnika Gdańska - Aktualności https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-09/prof-lukasz-kulas-o-inteligentnych-srodowiskach-w-radiu-tok-fm-podcast

PS

Łukasz Kulas urodził się i do rozpoczęcia studiów mieszkał w Kętrzynie. Podstawy swojej wiedzy zawdzięcza nauczycielom ze szkoły podstawowej i średniej.
 

 

 

 

Spis treści