Napisz do nas.
info@bezcenzury.ketrzyn.pl

Media

 

 

 

 

 

 

Wielokrotnie droższy prąd uziemi autobusy elektryczne?

Samorządy w Polsce informują o wielokrotnym wzroście cen prądu.  Pod znakiem zapytania staje dalszy rozwój komunikacji autobusami elektrycznymi. Samorządowcy staną przed wyborem, czy likwidować połączenia, czy też podnieść ceny biletów komunikacji miejskiej.

Sprawę nagłośnił m.in. samorząd Kutna, który zakupił 6 pierwszych autobusów elektrycznych w województwie łódzkim. W 2022 r. operator przewozów nabywał energię elektryczną do zasilania autobusów za 0,395 zł za 1 kWh. Na kolejny rok uzyskano jednak ofertę w cenie 3,20 zł za 1 kWh. Oznacza to ośmiokrotny wzrost ceny.

Gdyby cena paliwa miała wzrosnąć proporcjonalnie do kutnowskiego wzrostu ceny energii elektrycznej, to z wyjściowej ceny hurtowej 6 zł za 1 litr płacilibyśmy w przyszłym roku 48 zł za 1 litr. To porównanie uzmysławia, że obecne szokujące podwyżki cen energii elektrycznej powodują, że eksploatacja i autobusów elektrycznych jest kompletnie nieopłacalna.

 

Jak wygląda sytuacja w Kętrzynie?

W Kętrzynie burmistrz nie odpowiada na pytania o koszty eksploatacji autobusów elektrycznych, w całym 15 - 20 letnim okresie eksploatacji autobusów. Może nie umie policzyć?

Może coś ukrywa? Powiedział, że cena energii elektrycznej nie zmieni się przez dwa lata? Nie mówi jednak ile wynosi koszt eksploatacji przy obecnej cenie energii elektrycznej? Co będzie za dwa lata, gdy cena energii elektrycznej wzrośnie kilkukrotnie?

Ten wzrost kosztów to już burmistrza i zastępcę nie obchodzi? Raczej tak, bo Niedziółka ma już wiek emerytalny a Wróbel po przegranych wyborach będzie miał pracę w Olsztynie?

Po ich rządach bez liczenia się z kosztami, nam mieszkańcom pozostanie płacenie na kilkukrotnie droższą komunikację miejską w Kętrzynie.

there ain’t no such thing as a free lunch

Nie ma bezpłatnej komunikacji miejskiej.

Wbrew powtarzanym sloganom komunikacja miejska nie jest i nie będzie bezpłatna. Bezpłatne są tylko przejazdy komunikacją dla pasażerów. Dla mieszkańców Kętrzyna i dla pasażerów przyjezdnych, niebędących mieszkańcami naszego miasta.

Za te bezpłatne przejazdy zapłacą wszyscy mieszkańcy Kętrzyna, również ci, co nie będą jeździć autobusami. Zapłacą o wiele drożej niż gdyby wprowadzono bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dotychczas eksploatowanymi autobusami.

 

Więcej informacji:

Elektryczne autobusy nie wyjadą na ulice. Wszystko przez ogromne podwyżki.

Wysokie rachunki za prąd są zmorą przewoźników. Tyle kosztuje tramwaj, e-autobus i trolejbus.

Elektryczna komunikacja miejska porażona cenami prądu.

 

 

 

 

Spis treści