Napisz do nas.
info@bezcenzury.ketrzyn.pl

Polecamy

Tańszy niż GPS, a tak samo skuteczny. Naukowcy z PG opracowali system, który z łatwością odnajdzie szpitalny sprzęt

W szpitalu na gdańskiej Zaspie zacznie działać innowacyjny system lokalizacji sprzętu opracowany przez naukowców z Politechniki Gdańskiej. Ma pomóc zaoszczędzić czas i energię na poszukiwania sprzętu medycznego.
 
Jak mówi profesor Łukasz Kulas, koordynator Centrum Technologii Cyfrowych Politechniki Gdańskiej - rozwiązanie nie bazuje na GPS, przez co jest wielokrotnie tańsze niż inne tego typu.

- Jeżeli chcemy zlokalizować na przykład wózek inwalidzki musimy tam doczepić małe urządzenie, które nazywamy beaconem lub tagiem. To urządzenie wysyła sygnał radiowy, który trzeba odebrać i zinterpretować w taki sposób aby określić, w którym miejscu jest wózek. Do tego wykorzystujemy antenę. Działanie podobne jest do radaru, który nasłuchuje tego, co dzieje się w środowisku - tłumaczy.
Fot. Materiały prasowe / Politechnika Gdańska
 

WYSTARCZY APLIKACJA

System jest obsługiwany przy pomocy prostej aplikacji. - Personel medyczny w telefonie komórkowym wyszukuje urządzenia, które pojawiają się na mapie szpitala. Innym, ciekawym rozwiązaniem jest możliwość powiadamiania w sytuacji, gdy urządzenie opuszcza dany obszar - dodaje profesor Łukasz Kulas.
W ciągu pół roku pilotażowa instalacja zacznie działać na terenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie. Personel medyczny dostrzega jej szczególne zalety w obliczu pandemii - podkreśla naukowiec.

TAŃSZA ALTERNATYWA

Nad systemem przez 7 lat pracował 26-osobowy zespół. Jego komercyjnym wykorzystaniem zainteresowane są także światowe firmy. Podstawowym walorem jest cena. Jeden bezobsługowy "beacon" kosztować będzie około 20 złotych. Konkurencyjne rozwiązania kosztują około 30 dolarów.
 
 
PS
Dr hab. inż. Łukasz Kulas, profesor Politechniki Gdańskiej, urodził się i mieszkał w Kętrzynie. Podstawy swojej wiedzy zawdzięcza nauczycielom z renomowanego Liceum Ogólnokształcącego w Kętrzynie, które ukończył w 1996 roku. 
 
Jeżeli mają państwo informacje o osiągnięciach byłych mieszkańców Kętrzyna prosimy o kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
 

10 do 20 GB na sekundę?

Pierwsza w Polsce sieć 5G została uruchomiona w Warszawie w 2018 r. Wszystkie obszary miejskie i główne szlaki transportu lądowego mają mieć nieprzerwany dostęp do sieci 5G do 2025 r. 

„5G to system rozbudowany o dodatkowe protokoły i sposoby przygotowywania sygnałów radiowych, emitowanych ze stacji bazowych, dzięki czemu znacznie zwiększy się ilość danych, które możemy przesyłać i odbierać. Ta technologia działa w zakresie częstotliwości poniżej 6 gigaherców, czyli zbliżonym do tej, w których działały sieci 4G, 3G i 2G.

Kluczowe znaczenie dla zwiększenia szybkości transmisji będzie miało, tzw. rozróżnienie przestrzenne użytkowników. Stacje bazowe, zwane potocznie antenami, będą wysyłać strumień danych bezpośrednio do konkretnych użytkowników. Dotychczas dane przesyłano do wielu użytkowników jednocześnie, co zmniejszało efektywność kierowania sygnału radiowego.

Z jakiego powodu wprowadzaliśmy kolejne generacje komunikacji mobilnej? Między innymi dlatego, że wszystkie wcześniejsze ulegały "zatykaniu". To zjawisko polegało na tym, że gdy wokół stacji bazowej było za dużo urządzeń, to stacja nie była w stanie obsłużyć wszystkich łączy. Obecnie znów zbliżamy się do tego momentu. Technologia 5G rozwiąże ten problem. Umożliwi ona połączenie nawet do miliona urządzeń na jednym kilometrze kwadratowym. Stacji bazowych będzie coraz więcej, ale będą one o mniejszej mocy, także jeśli chodzi o okryte złą sławą - całkowicie niesłusznie - promieniowanie elektromagnetyczne. Pamiętajmy, że pole elektromagnetyczne stacji bazowej maleje wraz z kwadratem odległości" - wyjaśnia dr hab. inż. Łukasz Kulas,  profesor Politechniki Gdańskiej z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, absolwent I Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, z 1996 roku

Foto: http://www.zso.ketrzyn.pl/

Internet rzeczy, to system różnego rodzaju urządzeń, posiadających swego rodzaju autonomiczną inteligencję, nawzajem ze sobą połączonych i wymieniających się informacjami. Autonomiczne samochody, drony, automatyzacja i robotyzacja prac, fabryki i biurowce bez kabli, łączność i integracja wszystkich służb ratowniczych, teleoperacje przeprowadzane przy pomocy robota chirurgicznego, sterowanego zdalnie (np. z innego państwa) przez chirurga, to wiele dziedzin, w których 5G jest niezbędne.

Badania naukowe są prowadzone od lat, a mimo tego w internecie pojawia się coraz więcej fake newsów o 5G

Ośrodki badawcze na całym świecie przeprowadziły i nadal prowadzają różnego rodzaju badania promieniowania elektromagnetycznego. Ciekawy i kompleksowy raport: „ODDZIAŁYWANIE ELEKTROMAGNETYCZNYCH FAL MILIMETROWYCH NA ZDROWIE PRACOWNIKÓW PROJEKTOWANYCH SIECI 5G I POPULACJI GENERALNEJ”, ocenia potencjalny wpływ sieci 5G na człowieka. 

„Mamy przecież np. promieniowanie gamma, typu X albo ultrafioletowe, które są promieniowaniami jonizującymi, mierzonymi w terahercach i rzeczywiście są one niebezpieczne dla człowieka, gdyż niszczą komórki naszego ciała. Jednak częstotliwość promieniowania elektromagnetycznego dla fal radiowych mierzona w gigahercach, czyli kilka rzędów mniejsza. Zdolność jonizacji, w przypadku technologii 5G, jest praktycznie żadna.

W fachowej literaturze można natrafić na badania, na podstawie których stwierdzono, że ekspozycja na promieniowanie emitowane przez telefon komórkowy ma negatywny wpływ na płodność u mężczyzn. Efektem jest zmniejszenie ruchliwości plemników oraz ich żywotności, przy jednoczesnym utrzymaniu ich liczebności. Naukowcy uważają, że jest to spowodowane nagrzewającym się telefonem komórkowym, trzymanym w kieszeni spodni” - tłumaczy dr hab. inż. Rafał Lech,  profesor Politechniki Gdańskiej z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej Wydziału ETI.

Cdn.

Źródło: https://m.trojmiasto.pl/wiadomosci/Nie-ma-dowodow-na-szkodliwosc-5G-n144512.html

https://krytykapolityczna.pl/gospodarka/wojcik-siec-5g-w-polsce-wyjasniamy/

http://www.imp.lodz.pl/upload/npz/raport_5g.pdf

https://businessinsider.com.pl/firmy/strategie/siec-5g-zastosowania-bezpieczenstwo-infrastruktura-prezes-exatel/yhqd53n

PS. Jeżeli mają państwo informacje osiągnięciach byłych mieszkańców Kętrzyna prosimy o kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Ograniczenia wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa powodują, że większość osób nie spędzi tegorocznych świąt w gronie najbliższych.

„Bezpośrednie spotkania z najbliższymi w czasie Świąt Wielkanocnych mogą doprowadzić do rozprzestrzeniania się wirusa i śmierci wielu osób. Kontaktujmy się w tym czasie ze sobą, szczególnie z osobami starszymi, ale zdalnie” – przestrzegał minister Szumowski.

Przypomnijmy, że choroba COVID-19 może przebiegać całkowicie bezobjawowo. W tym czasie możemy zarażać innych. To jest poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia członków naszych rodzin. Zwłaszcza podczas spotkań przy pełnym bliskości i serdeczności świątecznym stole.

Rozwiązaniem są spotkania zdalne wykorzystywane dotychczas w biznesie, konferencjach i szkoleniach a obecnie również w zdalnym nauczaniu dzieci i studentów.

Zespół specjalistów z Centrum Technologii Cyfrowych, pracowników Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, przygotował praktyczny kurs „Jak przygotować i prowadzić spotkania zdalne”. Naukowcy postanowili podzielić się zdobytym doświadczeniem, ponieważ od kilku lat korzystają ze spotkań zdalnych w swojej pracy naukowo badawczej. Obecnie prowadzą oni zdalne zajęcia ze swoimi studentami. Jednym z członków zespołu jest były mieszkaniec Kętrzyna - dr hab. inż. profesor Politechniki Gdańskiej, absolwent Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kętrzyńskiego z 1996 roku.

Poradnik Webinarowy jest dostępny na stronie internetowej

https://enauczanie.pg.edu.pl/moodle/course/view.php?id=4547  

a my dla wygody naszych czytelników przedstawiamy go w załącznikach PDF: 

Poradnik Webinarowy PG - spis treści

Poradnik Webinarowy PG - cały kurs

Foto: eti.pg.edu.pl/galeria

 

 

21 POSTULATÓW Z 17 SIERPNIA 1980 ROKU

1. Akceptacja niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych wynikających z ratyfikowanych przez PRL Konwencji nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy, dotyczących wolności związków zawodowych.

2. Zagwarantowanie prawa do strajku oraz bezpieczeństwa strajkującym i osobom wspomagającym.

3. Przestrzegać zagwarantowanej w Konstytucji PRL wolności słowa, druku, publikacji, a tym samym nie represjonować niezależnych wydawnictw oraz udostępnić środki masowego przekazu dla przedstawicieli wszystkich wyznań.

4. Przywrócić do poprzednich praw:

    a) ludzi zwolnionych z pracy po strajkach w 1970 i 1976 r. studentów wydalonych z uczelni za przekonania,

    b) zwolnić wszystkich więźniów politycznych (w tym Edmunda Zadrożyńskiego, Jana Kozłowskiego, Marka Kozłowskiego),

    c) znieść represje za przekonania.

5. Podać w środkach masowego przekazu informację o utworzeniu Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz publikować jego żądania.

6. Podać realne działania mające na celu wyprowadzenie kraju z sytuacji kryzysowej poprzez:

    a) podanie do publicznej wiadomości pełnej informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej,

    b) umożliwienie wszystkim środowiskom i warstwom społecznym uczestniczenie w dyskusji nad programem reform.

7. Wypłacić wszystkim pracownikom biorącym udział w strajku wynagrodzenie za okres strajku, jak za urlop wypoczynkowy, z funduszu CRZZ.

8. Podnieść zasadnicze uposażenie każdego pracownika o 2000 zł na miesiąc, jako rekompensatę dotychczasowego wzrostu cen.

9. Zagwarantować automatyczny wzrost płac równolegle do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza.

10. Realizować pełne zaopatrzenie rynku wewnętrznego w artykuły żywnościowe, a eksportować tylko nadwyżki.

11. Znieść ceny komercyjne oraz sprzedaż za dewizy w tzw. eksporcie wewnętrznym. 

12. Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej oraz znieść przywileje MO, SB i aparatu partyjnego poprzez: zrównanie zasiłków rodzinnych zlikwidowanie specjalnych sprzedaży, itp.

13. Wprowadzić na mięso i jego przetwory kartki - bony żywnościowe (do czasu opanowania sytuacji na rynku).

14. Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 55 lat, a dla mężczyzn do lat 60 lub przepracowanie w PRL 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn bez względu na wiek.

15. Zrównać renty i emerytury starego portfela do poziomu aktualnie wypłacanych.

16. Poprawić warunki pracy służby zdrowia, co zapewni pełną opiekę medyczną osobom pracującym.

17. Zapewnić odpowiednią ilość miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci kobiet pracujących.

18. Wprowadzić urlop macierzyński płatny przez okres trzech lat na wychowanie dziecka.

19. Skrócić czas oczekiwania na mieszkania.

20. Podnieść diety z 40 zł na 100 złotych i dodatek za rozłąkę.

21. Wprowadzić wszystkie soboty wolne od pracy. Pracownikom w ruchu ciągłym i systemie czterobrygadowym brak wolnych sobót zrekompensować zwiększonym wymiarem urlopu wypoczynkowego lub innymi płatnymi dniami wolnymi od pracy.

[Źródło: internet]

Protokół porozumienia zawartego przez Komisję Rządową i Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w dniu 31 sierpnia 1980 roku w Stoczni Gdańskiej >tutaj<

 

21 postulatów solidarności tablica 121 postulatów solidarności tablica 2[Foto: internet]

 

Przypominamy zapomniane postulaty; tym którzy jeszcze czekają na ich spełnienie, tym którzy zapomnieli co obiecali oraz tym którzy nie wiedzą, o czym marzyli, o co strajkowali i walczyli przez lata ich rodzice i dziadkowie.

 

 

 

  Kętrzyn bez cenzury  

Kętrzyńskie media