Napisz do nas.
info@bezcenzury.ketrzyn.pl

Media

 

 

 

 

 

 

16 grudnia 1970 roku. Czwartek.

Czołgi jadą !

 

Rano, w przerwach wykładów rozmowy o wydarzeniach. Ponownie opowiadamy, tym razem kolegom z miasta, o spalonym komitecie i zdewastowanym dworcu. Oni relacjonują to, co usłyszeli od znajomych i nieznajomych. Nikt oprócz nas nie był w centrum Gdańska.

Nagle Marek z Oruni wypala – słuchajcie. Jedźmy do Gdańska. – Nikt się nie zgłasza.

- Przecież ty już byłeś – zwraca się do mnie. – Jedź ze mną.

- Tam jest teraz niebezpiecznie. Wczoraj w starciach zginęli ludzie, byli ranni i aresztowania - przekonuję go, aby został.

- Znam dobrze Gdańsk.  W razie kłopotów schowam się u znajomych. Jadę – i już go nie było.

Po godzinie docierają informacje o czołgach, przed stocznią i o zabitych z broni maszynowej. Przyjmujemy to z niedowierzaniem. Kto wysłał czołgi? Przeciwko komu?  Do polskich robotników strzelają Polacy? Może to jakaś prowokacja?

Po południu ponownie informacje o zabitych, rannych i aresztowaniach. Martwię się o Marka. Za oknem słychać narastający łoskot i warkot.

- Czołgi jadą - krzyczy Kazik, wyglądający przez otwarte okno.

Wypadamy przed akademik. Od południa, ulicą Sobieskiego i Traugutta, zbliża się kolumna czołgów. Skręcają w Hibnera (obecnie ul. Do Studzienki). Staję na zakręcie, aby lepiej widzieć. Przez otwarty właz przedni, w kolejnym czołgu, patrzy na mnie kierowca.  Jedzie prosto na mnie.

Czołgi na ulicach Gdańska. Źródło IPN

Odskakuję.  Czołg ze zgrzytem gąsienic skręca w ostatniej chwili. Nie umie jeździć, czy zrobił to celowo? Na wszelki wypadek staję w bezpiecznym miejscu.

- Dokąd jedziecie – krzyczy ktoś. Nie odpowiadają. Może nie słyszą?

- Skręcają w Grunwaldzka na Gdynię – mówi któryś z miejscowych. W Gdyni, w stoczni, też strajkują!

Cdn.

Link do wydarzeń 16-XII-1970  https://polskiemiesiace.ipn.gov.pl/mie/wszystkie-wydarzenia/grudzien-1970/kalendarium/114860,16-XII-1970-r-sroda.html

16-XII-1981 roku, na ulicach Gdańska czołgi strzelały ślepą amunicją, wprost w tłum.

 

Film IPN tutaj  https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/84822,Przeciez-czolgi-jada-Wyjatkowy-film-Archiwum-IPN-Gdansk-o-stanie-wojennym.html

 

 

 

Spis treści