Napisz do nas.
info@bezcenzury.ketrzyn.pl

Media

 

 

 

 

 

 

Głos zabrał radny Zbigniew Nowak. [Link do wypowiedzi na sesji tutaj]

Dzisiaj jest sesja nadzwyczajna, bo sytuacja jest nadzwyczajna. 

W historii naszego samorządu takiej sytuacji jeszcze nie było.

Obarczanie [przez burmistrza] winą pandemii tym, co państwo powinno dać a nie daje, to tylko część prawdy. Obarczanie poprzednika tym, że zaciągał kredyty, też się już wyczerpuje.

Czy Gmina Miejska Kętrzyn, w ostatnich dwóch latach, prowadziła

racjonalną gospodarkę finansową?

Czy burmistrz ją prowadził?

Kiedy skończyliśmy kadencję w starostwie powiatowym [Zbigniew Nowak był wicestarostą] i w kasie powiatu zostawiliśmy 5 milionów złotych, to ówczesny starosta pan Ryszard Niedziółka, dzisiejszy burmistrz drwił, że nie potrafimy zarządzać, bo nie potrafimy wydać. My nie wydawaliśmy pieniędzy byle je wydać, bo chcieliśmy je wydać na rzeczy najbardziej potrzebne.

Konsekwencją nieracjonalnej polityki finansowej [burmistrza] jest to, że tego budżetu nie możemy uchwalić.

Dokonałem retrospekcji, za lata 2019-2020, czy polityka finansowa miasta była racjonalnie prowadzona.

1. Fatalna polityka kadrowa. Zwalnianie pracowników i podwójne płacenie zwalnianym i już nowo zatrudnionym. Przegrane procesy i płacenie odszkodowań [dla niesłusznie zwolnionych pracowników].

2. Ściąganie ludzi spoza Kętrzyna. Mieliśmy dobrych fachowców a pozbyto się ich, bo pracowali z poprzednikiem. Co tu robiła pani spod Puław? Zrobiła raport, który niewiele był wart a zapłacono 1 000 zł za jedną stronę? To było danie zarobić znajomej?

3. Zwracałem uwagę na wydatki dotyczące propagandy. Dwóch ludzi się promuje [zastępca i burmistrz] za pieniądze z budżetu miasta.

4. Zbędne zakupy. Skutery [elektryczne], na których nikt nie jeździ. Samochody, aby jeździć.

To było szastanie publicznymi pieniędzmi przez dwa lata.

Co się proponuje mieszkańcom? Mieszkańcom się nic nie proponuje. Nie ma budżetu obywatelskiego. Nie ma w projekcie budżetu wniosków radnych i mieszkańców.

Mieszkańcom proponuje się podwyżki [podatków].

Pandemią chce się przykryć wydatki a ludziom zabrać [pieniądze]. Sięga się do ich emerytur, do ich skromnych rent. Mam żal do komisji budżetu, że nie pilnowała nadmiernych wydatków [przewodniczącym komisji jest Marian Toruński, z klubu burmistrza Aktywny Samorząd].

Ten budżet nie uzdrowi fatalnie prowadzonej gospodarki finansowej, rozrzutności. Tego nie można tolerować. Dopóki nie będzie porządku w wydatkach nie możemy mówić o oszczędnościach. Te dwa lata pokazały, panie burmistrzu, że nie prowadził pan racjonalnej gospodarki finansowej. Fakty przerostu zatrudnienia, zbyt wygórowanych płac, tak sobie milczkiem przechodziły.

Uważam, że wydatki powinny zostać zrestrukturyzowane. Bezsensowne były te wyświetlacze [drogowe], których prawie nikt nie przestrzega. Ale 180 tysięcy poszło? Te samochody. Dzisiaj byłyby pieniądze.  

Wyraźnie mówię, że będę głosował przeciwko proponowanym podwyżkom podatków.

Burmistrz Niedziółka: Nie powiedział pan żadnego konkretu. Jeśli pan mówi o racjonalnej gospodarce finansowej to jest ocena pani skarbnik. Ja, z tej pana wypowiedzi, nie znalazłem ani jednego pytania.

Radny Zbigniew Nowak: Ja do pani skarbnik nie mam pretensji. To pan jest decydentem. To pan nakazuje skarbnikowi. Większość wydatków już powiedziałem. [Dodam jeszcze] Telewizyjny Biuletyn Informacyjny, około 200 tysięcy złotych.  Potrzebne? W mojej ocenie nie. To, co zrobiła ta pani [spod Puław] to zrobiły urzędnik w Kętrzynie za niewielką nagrodą. To pan za to odpowiada. Te podróże po kraju, co nikomu nic nie dały. Ja nie znam wszystkich wydatków, ale myślę, że je poznamy. Trzeba pisać. Trzeba pytać, bo nikt [burmistrz] nic nam nie powie mimo jawności życia publicznego.

Burmistrz Niedziółka: Ja nie usłyszałem jednego konkretnego zarzutu.

Foto: Wideo UM Kętrzyn

PS Panie burmistrzu. Trudno usłyszeć, gdy pan nie słucha, co radni do pana mówią. Słucha pan tylko swoich mocodawców i popleczników.

Zawalił pan plan budżetu. Wobec tego zadam panu proste pytanie.

Z którą panią skarbnik sporządzał pan plan budżetu na 2021 rok:

a) z tą, która jest skarbniczką, tylko do końca roku,

b) czy z tą, która będzie skarbniczką od stycznia 2021 roku,

c) lub może planował pan budżet z obiema skarbniczkami?

 

 

Spis treści