Napisz do nas.
info@bezcenzury.ketrzyn.pl

Media

 

 

 

 

 

 

Nie wszystkie przedszkola wystąpiły z roszczeniami – mówił dalej radny Zbigniew Nowak, podczas sesji nadzwyczajnej, w dniu 10 maja 2021 r., w dyskusji nad nad podjęciem stanowiska, w sprawie ugody pomiędzy Gminą Miejską Kętrzyn, a byłym prowadzącymi przedszkola niepubliczne.

Pan burmistrz, i my radni wiemy, że prowadząca przedszkole „Miś Uszatek” nie wstąpiła z roszczeniami.

A jakie są gwarancje, że z roszczeniami nie wystąpi? A tu chodzi o miliony! To mogą być największe roszczenia. Czy mamy zabezpieczenia? Czy tylko to, że „pani dyrektor powiedziała: że nie”?

Screenshot z relacji wideo z sesji 10 maja 2021 r. dostępnego na stronie Info-Kętrzyn24.pl 

Czy może być jeszcze inna sytuacja?

Była ugoda przy sprawie KTBS-u, przy sprawie Słowikowskich[1]Jestem zwolennikiem wyroków sądowych. Ja wiem że tutaj chodzi o „grube pieniądze”. Żeby budżet miasta się nie zawalił. To wszystko rozumiem. Ale tutaj pan zastępca mówił, że według pana R.G [prawnik z kancelarii prawnej reprezentującej byłych właścicieli przedszkoli], to się rozciągnie na pozostałe dwa przedszkola. Mamy tu jakąś gwarancję? Czy to tylko jego sugestie, że on się będzie starał? Co to znaczy, „on się będzie starał”? A jak nie wyjdą, te jego starania? Bo jeżeli jest gwarancja, że będą wszystkie trzy ugody, to ja to rozumiem. Ale on tutaj mówi o jednej ugodzie. Z tego co pan zastępca burmistrza tutaj mówił wynika, że on będzie czynił starania dla takiego sposobu załatwienia sprawy.

Mam pytanie do pani mecenas. Rozumiem, że do dnia dzisiejszego żadna gmina nie miała zakończonego procesu w tej sprawie i nie możemy posiłkować s rozstrzygnięciem sądu w podobnej sytuacji. Bylibyśmy pierwsi, którzy idą tym trybem. A może wygramy?

Wracając do tego stanowiska: panowie [burmistrzu i zastępco] macie już „carte blanche”[2] do zawarcia ugody. Proces się ciągnie cały czas. Nie wyszło bezpośrednio z przedszkolami? Jest droga sądowa.

Wolałbym panie burmistrzu by wszyscy radni, którzy mają podjąć decyzje, mieli tą wiedzę wynikającą z wyroków z uzasadnieniem i byli świadomi tego, za czym będą głosować. Bo ja zapytam teraz państwa radnych: ilu z was czytało te trzy wyroki? Nie ma chętnych? Czy to znaczy, że oprócz mnie nikt nie czytał?

Stoi przed nami wskazania państwu drogi. Tylko której drogi, jak się ma skąpą wiedzę?

Poprzednie stanowisko rady zobowiązywało burmistrza do informowania radnych. Oprócz dwóch informacji, że były sprawy: wyroku w sądzie olsztyńskim o wyroku w sądzie białostockim, nic więcej nie słyszałem.

Chciałbym usłyszeć opinie pani mecenas, dla której to trudna sprawa. Reprezentuje Gminą Miejską Kętrzyn w tym procesie. Ma zastępstwo procesowe. Co pani w tej sprawie zrobiła, albo co pani sugeruje? Wiem, że pan burmistrz ma kompetencje i bez stanowiska rady sobie poradzi.

Ponieważ to dotyczy miasta, my jako radni musimy mieć wiedzę. Wiedzę właściwą dla nas, bo to każdy radny musi to rozstrzygnąć w swoim sumieniu.

KBC

[1] Sprawa KTBS. Burmistrz Niedziółka, bez wiedzy radnych, uchwalił wycofanie z sądu sprawy przeciwko byłemu prezesowi A.K. obecnemu prezesowi spółdzielni mieszkaniowej. Strata KTBS ponad 100 tys zł. Więcej w tekście: "Prezes przyznał się do winy za straty?"

Wycofanie z sądu sprawy przeciwko firmie budującej stadion kosztowało 800 tys zł. Więcej w artykule: "Audyty, prokuratura, ugoda – sprawa kętrzyńskiego stadionu [część I]"

[2] „carte blanche” - nieograniczone pełnomocnictwo, upoważnienie, czysta karta. Radny odniósł się do stanowiska rady miejskiej [z dnia 28 października 2019r]

 

 

 

Logo-KBC-v200.png - 14.62 kB 

 

Spis treści