Napisz do nas.
info@bezcenzury.ketrzyn.pl

Media

 

 

 

 

 

 

Przyczyny podwyżki cen ciepła

cd.

Kto odpowiada za podwyżki cen ciepła?

Cz.2

Druga część wystąpienia Stanisława Kulasa podczas 78 Sesji Rady Miasta w Kętrzynie, dotyczyła przyczyn podwyżek cen ciepła. 

Dlaczego są podwyżki cen ciepła?  

Są trzy główne przyczyny:

- Pierwsza, niezależna od nas, czyli wzrost ceny energii elektrycznej, stawka VAT, która wzrosła z 5 do 23%, inflacja, podwyżka kosztów działalności gospodarczej. Oczywiście my [w Kętrzynie] nie mamy na to wpływu, bo to są sprawy rządowej [polityki gospodarczej].

Natomiast jest jeszcze druga przyczyna i trzecia, [zależne od nas].

- W drugiej z przyczyn [pytamy]:

Jak KOMEC ustala ceny?

I oczywiście KOMEC mówi: my to ustalamy, Urząd Regulacji Energetyki tam siedzi, pilnuje, sprawdza… A ja w to bardzo wątpię. Bo ja się pytam:  

A 5 milionów „wywalone” na nowy biurowiec, to co?

Jest w kosztach, czy nie?

Jest w kosztach.

Mieszkańcy płacą za ciepło, to płacą amortyzację lub koszty bieżące za ten biurowiec. Było za ciasno na dworcu? Jest następny biurowiec. To był rok chyba 2017, kiedy był ten zakup. Tutaj występowała pani Wioletta, pan Rafał w tej sprawie. Ja również.  Rada podjęła decyzję, a teraz mieszkańcy muszą za to płacić.

A zakup węgla?

Przecież głośno jest w KOMECU, że węgiel był po 1400, nie kupujemy. Potem kupujemy po 2 tys. Potem był kwiecień tego roku, palili [w KOMECU] węglem za 2 tys. chociaż węgiel na składzie był po 1400. Stąd się wzięła [obecna] obniżka [taryfy], bo w tej chwili już palimy węglem za 1400.

Należy się zapytać, co na to wpłynęło?

- Trzecia przyczyna, która zależy od spółdzielni. Teoretycznie od członków spółdzielni, a praktycznie od grupy [zarządu], która trzymała władzę w spółdzielni i miała [swoją] radę nadzorczą.

Z tą radę nadzorczą to było tak, że ja przez 5 lat pisałem kilka razy, a nie mogłem się nigdy doprosić spotkania z radą. Powód [odmowy spotkania] był bardzo prosty. [Wiedzieli że] jest zły regulamin rozliczania ciepłej wody i zły [regulamin] rozliczania centralnego ogrzewania. Jeżeli, tak jak pan Powroźnik mówi, jeden [mieszkaniec] weźmie tylko 1 metr sześcienny wody, reszta wody krąży [w sieci], to zapłaci 2 tys. zł [za ten 1 metr sześcienny]. Jest zły algorytm regulaminu, bo nie spełnia tak zwanych warunków brzegowych. Oczywiście są to sprawy matematycznych [wyliczeń].

Jest zły algorytm rozliczania ciepła, pisałem o rurach grzewczych [w łazienkach], że są źle rozliczane. Zmienili [regulamin] i są dalej źle rozliczane. Jest dowód na to. Natomiast rada [nadzorcza spółdzielni], zarząd, oni „wiedzieli lepiej”.

Jak można doprowadzić do takiego regulaminu, że nikt nie bierze [ciepłej wody], a gdy jeden bierze [metr sześcienny], to płaci za wszystko? Tak samo z kaloryferami może być. Wszyscy zakręcą, jeden odkręci i ten jeden zapłaci 10 tys. za ogrzewanie?

Nielogiczne na każdego. Regulamin jest zły.

 

 

 

 

Spis treści