Napisz do nas.
info@bezcenzury.ketrzyn.pl

Media

 

 

 

 

 

 

Radny Dariusz Duczek uczestniczył w sesji zdalnie. Link do wypowiedzi tutaj

w 2018 w grudniu na sesji mówiłem wyraźnie, że propozycja obniżenia podatku,  w przyszłości, nic dobrego nie przyniesie dla budżetu miasta.

Foto: Wideo UM Kętrzyn

Nie przygotowano długofalowej polityki w zakresie zmian podatkowych. Wzrosty podatku o inflację. Stawki podatku w wybranych dziedzinach. Sygnalizowałem wtedy, że pomimo zmniejszenia tego podatku o 5%, to skutki w przyszłości będą znaczące. Mówi [burmistrz], że podnosząc podatek o 20 %, to będzie niewielki wzrost. Ale w 2028 roku, kiedy zmniejszano ten podatek, to było zmniejszenie tylko o 2 zł!

Warto było to robić?

Warto było to robić, żeby dziś stanąć przed ścianą, której nie ma jak przeskoczyć?

W uzasadnieniu do [projektu] uchwały [burmistrza] był zapis, że przyniesie to zwiększenie zatrudnienia na lokalnym rynku pracy. Już wtedy mówiliśmy o wątpliwości tego [zapisu]. Nie głosowałem wtedy za obniżeniem  podatku, ale nie głosowalibyśmy też [jako Kętrzyn 2000], za podwyższeniem.

Dziś na pewno nie będziemy szli w kierunku zwiększenia podatku.  W konsekwencji wydźwięk [społeczny] jest mniej więcej taki; burmistrz obniża podatki. Rada podejmuje uchwałę zwiększającą stawki podatkowe. Nikt [w przyszłości] nie będzie mówił, że to burmistrz podniósł podatki. Będzie zawsze mowa, że to radni podnieśli podatki.

Niektóre samorządy obniżyły podatki. Niektóre nie podnoszą i my również powinniśmy taką tendencją utrzymać.

Nie poprę tego wniosku dotyczącego zwiększenia stawek podatkowych.

 

Burmistrz Niedziółka.  Nie zgadzam się z tym podejściem. To nie chodziło o znaczącą obniżkę tylko o wiadomość do świata. Nie zgadzam się z tym, że nic to nie dało na rynku pracy, bo dało. Ta informacja [o teraz proponowanej podwyżce podatków] do świata nie jest dobra. Jeśli nie podniesiecie podatków to proszę mi wskazać, co wycinamy, które finanse tniemy. Podatki od nieruchomości dla średnich i małych przedsiębiorstw to jest trochę większy udział w ich kosztach. Dla dużych firm to 0,1 promila [kosztów].

Zgadzam się, że to zła informacja do świata zewnętrznego, że to robimy.

Foto: Wideo UM Kętrzyn

 

PS Burmistrz nie wymienił konkretów obniżenia podatku w 2018 dla rynku pracy. Chyba nie chodziło mu o Warmię, gdzie właściciel, członek powołanej przez niego rady biznesu, zwolnił pracowników?

Burmistrz pyta radnego Duczka: proszę mi wskazać, co wycinamy, które finanse tniemy?”.

Pan burmistrz nie słuchał co mówili wcześniej radna Wioletta Czech i Radny Nowak? Co burmistrzowi mówili już od wielu sesji inni radni? Panie burmistrzu Niedziółka, nagrania wideo sesji rady miejskiej są zamieszczone na stronach internetowych Miasta Kętrzyn. Niech pan poszuka nagrań, włączy odtwarzanie i wysłucha co do pana radni mówili. Niech pan zrozumie co do pana radni mówili i zapisze aby nie zapomnieć!

PPS Ciąg dalszy nastąpi...

 

 

Spis treści