Napisz do nas.
info@bezcenzury.ketrzyn.pl

Media

 

 

 

 

 

 

Rafał Rypina Przewodniczący Rady Miejskiej w Kętrzynie, [Link do wypowiedzi tutaj] zauważył, że burmistrz nie przedstawił, ile dochodu do budżetu miasta, przyniesie wzrost podatku od środków transportu, .

- To uzasadnienie jest pisane na kolanie,

bo w uzasadnieniu jest mowa o podatku od nieruchomości a mówimy o podatku od środków transportu.

Gmina Wiejska Kętrzyn podwyższyła podatki [od środków transportu] do takiej wysokości, która był poprzednio w naszej uchwale.

Czyli teraz będziemy mieli, o 20% wyższe podatki, od środków transportowych?

Taka podwyżka spowoduje odpływ przedsiębiorców, którzy zarejestrują pojazdy w Gminie Wiejskiej Kętrzyn.

Martwią mnie dwie różnice: ciągnik siodłowy z naczepą, po podwyżce, 962 zł, a w gminie Kętrzyn 200 zł. Prawie pięciokrotne wyższe obciążenie w Kętrzynie. Powyżej 8 ton do 12 ton, u nas 1147 zł a w gminie 341 zł. Ponad trzykrotna różnica. Podobnie duża dysproporcja jest w przypadku autobusów i przyczep.

Burmistrz Ryszard Niedziółka zaczął nieskładnie tłumaczyć, ale nie potrafił przesłać widoku ekranu, ze swojego laptopa, na ekran transmisji z sesji. Podszedł informatyk, przesłał widok i uruchomił burmistrzowi tabelę Excela. Niedziółka jednak znów coś źle nacisnął i tabela zniknęła. Informatyk wrócił i znów przesłał widoku ekranu. Tłumaczenie Niedziółki było tak żenująco pogmatwane, że włączył się z pomocą radny Daniel Sapiński.

- Ja chciałem zabrać głosJa tu chcę potwierdzić to, co mówił pan burmistrz… Potem przytaczał przykłady, że podatki będą niższe niż w 2016 roku… Już nie będę tymi liczbami sypał, bo i tak w pamięci nie pozostanie… 

Rafał Rypina odpowiedział - Wszystko się zgadza, ale będziemy pięciokrotnie i trzykrotnie drożsi od gminy. – Na potwierdzenie swoich słów, podał przykłady.

Przeciwko podwyżce podatku od środków transportowych głosowało 11 radnych: Zarecki Władysław, Rypina Rafał, Mickiewicz Jan, Komorowski Tomasz, Ćwik Czesław, Czech Wioletta, Szymkiewicz Helena, Niedźwiecki Andrzej, Baranowski Jerzy, Chodara Roman, Nowak Zbigniew.

Wstrzymali się od głosu: Duczek Dariusz, Mitros Edward, Buraczek Zenon.

Za podwyżką i wyciąganiem pieniędzy z kieszeni przedsiębiorców głosowali radni należący do klubu Niedziółki AS: Toruński Marian, Abramowicz Krystian, Waszkiewicz Zofia, Gajek Marzena, Sapiński Daniel oraz radna Biała Alicja i Szymański Ryszard.

 

 

 

Spis treści