Napisz do nas.
info@bezcenzury.ketrzyn.pl

Media

 

 

 

 

 

 

Prof. Łukasz Kulas o inteligentnych środowiskach

w radiu TOK FM [podcast]

 
Czy miasta, nasze miejsca pracy, nasze mieszkania będą kiedyś od nas mądrzejsze? O inteligentnych środowiskach mówił dr. hab. inż. Łukasz Kulas, prof. uczelni w rozmowie z redaktor Karoliną Głowacką z radia TOK FM w drugim odcinku z cyklu „Nauka Praktyczna”.
 

– Wyobraźmy sobie dowolne środowisko: dom, mieszkanie, port lotniczy, obszar morski. Jeżeli jesteśmy w stanie w jakiś sposób zbadać jak to środowisko funkcjonuje, jakie ma parametry i do tego możemy to przetworzyć i na nie wpływać, to mamy do czynienia ze środowiskiem, którym da się sterować.

Jeżeli używamy do tego algorytmów tzw. inteligentnych, mówimy o inteligentnych środowiskach – tłumaczył w rozmowie z Karoliną Głowacką dr hab. inż. Łukasz Kulas, prof. uczelni z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, koordynator Centrum Technologii Cyfrowych.

– Takim przykładem może być np. mieszkanie wyposażone w system czujników, które mierzą temperaturę, sprawdzają, w których pomieszczeniach jesteśmy i na bazie zebranych danych jakiś algorytm jest w stanie tak dopasować ogrzewanie czy klimatyzację, żeby było nam jak najbardziej komfortowo.

Naukowiec opowiadał m.in. o pracy zespołu naukowców w ramach pięciu wysokobudżetowych projektów międzynarodowych, w tym nad rozwiązaniami związanymi z bezpieczeństwem cyfrowym (m.in. o systemach wykrywających ataki na systemy bezprzewodowe i potrafiących im przeciwdziałać) oraz współpracy z firmami z rynku motoryzacyjnego i firmą Airbus w tym zakresie (systemy wspierające bezpieczeństwo w samolotach).

Tematem rozmowy były także m.in. nowe rozwiązania technologiczne dla portów, usprawniające i poprawiające komfort pracy służby zdrowia, pojazdy autonomiczne wykorzystywane do patrolowania dużych obszarów (współpraca z portem lotniczym), a także rozwiązania wspierające osoby starsze w domach.

Zapraszamy do odsłuchania: podcast Nauka praktyczna 

https://audycje.tokfm.pl/podcast/111556,Inteligentne-srodowiska-czyli-czy-samochod-i-mieszkanie-beda-od-nas-madrzejsze

Żródło: Politechnika Gdańska - Aktualności https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-09/prof-lukasz-kulas-o-inteligentnych-srodowiskach-w-radiu-tok-fm-podcast

PS

Łukasz Kulas urodził się i do rozpoczęcia studiów mieszkał w Kętrzynie. Podstawy swojej wiedzy zawdzięcza nauczycielom ze szkoły podstawowej i średniej.
 

 

 

 

Spis treści