Napisz do nas.
info@bezcenzury.ketrzyn.pl

Media

 

 

 

 

 

 

Prawda to, czy manipulacja?

Po serii artykułów, w których obnażyliśmy niegospodarność Niedziółki i jego projekt podwyższenia podatków o 30%, burmistrz dał wywiad, w którym:

*

Powiedziałże ogłosi przetarg na dostawę elektrycznych autobusów i od 2023 roku uruchomi bezpłatną komunikację. Będzie tańsza bo co roku płacimy ponad 400 tysięcy złotych leasingu.

Nie powiedział jednak, że leasing kończy się w 2023 roku i 400 tys zł kosztów leasingu już nie będzie, więc komunikacja elektrycznymi autobusami będzie droższa. Nie ma darmowej komunikacji. Za bezpłatne przejazdy komunikacją zapłacą wszyscy mieszkańcy Kętrzyna w podatkach. Również ci, co nie będą jeździć autobusami, o czym pisaliśmy w tekście Chwalił się zastępca Wróbel... Cz.2 - Manipulacja?

* *

Powiedział, że przy dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wkład własny na budowę ul. Ogrodowej wyniesie 500 tys zł zamiast 4,5 mln zł, a pieniądze zostaną na inne cele.

Nie przyznał się, że wcześniej uzyskane 14,3 miliona zł na ul. Ogrodową i ul. Górną stracił bezpowrotnie. Za dodatkowe dofinansowanie Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych byłyby zrobione dwie ulice, bez wkładu własnego. Tak zrobiła jedna z małych gmin która dostała trzy dofinansowania. Kętrzyn dostał jedno z najmniejszych dofinansowań. Pisaliśmy o tym w tekście Porażka Niedziółki w pozyskiwaniu dofinansowania?

* * *

Powiedziałże na sesji, 25 listopada, przedstawi projekt podniesienia podatków o 30%. Mówił, że dla mieszkania 70 m2 będzie to złotówka miesięcznie, a dla budżetu gminy da to 2,1 mln złotych rocznie.

Nie wyjaśnił, że te rachunki się nie zgadzają, bo 2,1 mln złotych podwyższonych podatków dla 27 000 osób zameldowanych w Kętrzynie to 77 zł rocznie na mieszkańca. To 6,40 zł miesięcznie. Czego burmistrz nie dopowiedział...?

* * * *

Powiedział, że dzięki tym podwyżkom podatków będą dodatkowe zajęcia w szkołach, w KCK, w MOSiR i nie zabraknie na sport i kulturę...

Nie dopowiedział, że podatki podwyższa, bo zatrudnił dwóch strażników miejskich spoza Kętrzyna. Są to znajomi zastępcy Wróbla, ze Spytkowa spod Giżycka i z Reszla. Będą jeszcze inne osoby, które przez monitoring miejski będą inwigilować mieszańców za pomocą kamer umieszczonych na ulicach. W KCK pieniądze bierze dyrektor z Lidzbarka Warmińskiego, razem z innymi urzędnikami miejskimi pochodzącymi z obcych miast. Mieszkańcom obcych miast płacimy z naszych podatków?

* * * * *

Mówił o roszczeniach przedszkoli niepublicznych i że ma rezerwę lecz tylko na 5% wartości roszczeń...

Nie wyjaśnił, że nie ma żadnych roszczeń przedszkoli niepublicznych. To przekłamanie. Są roszczenia osób prywatnych, które poprzednio, na majątku miejskim, prowadziły przedszkola niepubliczne. Pierwsza sprawa w sądzie w Olsztynie została wygrana. Potem z sądu apelacyjnego w Białymstoku wróciła do ponownego rozpoznania. Tworzenie rezerwy i publiczne rozgłaszanie tego, to dawanie  argumentów stronie przeciwnej, bo przecież burmistrz nie chce przegrać sprawy? Można o tym przeczytać w tekście Mieszkańcy zapłacą gdy... Burmistrz straci miliony? Cz.11 oraz we wcześniejszych 10 częściach tego tematu.

* * * * * *

Chwalił się, że Orlen formalnie jest właścicielem terenu przy ul. Ogrodowej i będzie inwestował w Kętrzynie duże pieniądze. Zbuduje duży zakład pracy. Burmistrz rozmawia  też z inną firmą o inwestycji przy ul. Przemysłowej.

Nie przyznał się, że już kiedyś obiecywał miejsca pracy z Austrii albo w Warmii. Nie powiedział, że inwestycja Orlenu, to nie jest jego zasługa tylko zupełnie innej osoby, o czym zainteresowani w Ketrzynie wiedzą.

* * * * * * *

Powiedział, że będzie obwodnica i chce wpłacić z pieniędzy budżetu miasta wkład własny. Jeszcze nie wie ile wpłaci. Może kilkanaście, może kilkadziesiąt milionów złotych.

Nie wyjaśnił, dlaczego chce finansować obwodnicę, skoro to droga wojewódzka, która ma przebiegać poza terenem miasta Kętrzyn? Czy dla budowy obwodnicy, na terenie Gminy Kętrzyn, trzeba podwyższyć podatki w mieście Kętrzyn?

PS

Wywiad z burmistrzem Niedziółką ukazał się w niedzielę 21-11-2021 w internetowej wersji Tygodnika Kętrzyńskiego, który jak mówią: o Niedziółce pisze dobrze, ale na temat niegospodarności burmistrza milczy.

 

 

 

 

Spis treści