Napisz do nas.
info@bezcenzury.ketrzyn.pl

Media

 

 

 

 

 

 

Kto odpowiada

za podwyżki

cen ciepła?

Cz.1

Mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowej "Pionier" w Kętrzynie są zbulwersowani podwyżkami cen za ciepłą wodę. Podwyżki sięgają kilkudziesięciu procent, a niektórzy z mieszkańców mają z tego powodu niedopłaty przekraczające kilkaset zł. A to jeszcze nie koniec podwyżek, ponieważ zarząd Spółdzielni zapowiedział podwyżki cen za ogrzewanie. Wcześniej podwyżki przetoczyły się w budynkach zarządzanych przez KTBS.

Co jest przyczyną tych wysokich i często zawyżonych opłat?

To błędy ciągnące się od kilku lat, których skutki skumulowały się w 2022 i 2023 roku:

1) Wzrost cen węgla i energii elektrycznej. Wzrost stawki VAT w 2023 r. Inflacja i podwyżka kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

2) Błędy prezesa "Komecu" w gospodarowaniu majątkiem. Zawyżone koszty zakupu węgla i remontu kolejnego biurowca. Brak nadzoru właścicielskiego ze strony burmistrza i powołanej przez burmistrza rady nadzorczej, nad cenami ciepła. 

3) Bezkrytyczne przyjmowanie podwyżek ciepła z "Komecu", przez zarząd Spółdzielni i prezesa KTBS. Do tego dochodzi brak kontroli regulaminów rozliczania ciepła przez rady nadzorcze Spółdzielni i KTBS. 

O ile nie mamy, jako mieszkańcy, wpływu na czynniki wymienione w punkcie pierwszym, spowodowane sytuacją gospodarczą i polityką rządu, to przyczyny wymienione w punktach drugim i trzecim są już zależne od wiedzy i zaangażowania mieszkańców. Od tego czy kontrolują działania tych, co te podwyżki wprowadzili.

 

 

 

 

 

Spis treści