Napisz do nas.
info@bezcenzury.ketrzyn.pl

Media

 

 

 

 

 

 

Tańszy niż GPS, a tak samo skuteczny. Naukowcy z PG opracowali system, który z łatwością odnajdzie szpitalny sprzęt

W szpitalu na gdańskiej Zaspie zacznie działać innowacyjny system lokalizacji sprzętu opracowany przez naukowców z Politechniki Gdańskiej. Ma pomóc zaoszczędzić czas i energię na poszukiwania sprzętu medycznego.
 
Jak mówi profesor Łukasz Kulas, koordynator Centrum Technologii Cyfrowych Politechniki Gdańskiej - rozwiązanie nie bazuje na GPS, przez co jest wielokrotnie tańsze niż inne tego typu.

- Jeżeli chcemy zlokalizować na przykład wózek inwalidzki musimy tam doczepić małe urządzenie, które nazywamy beaconem lub tagiem. To urządzenie wysyła sygnał radiowy, który trzeba odebrać i zinterpretować w taki sposób aby określić, w którym miejscu jest wózek. Do tego wykorzystujemy antenę. Działanie podobne jest do radaru, który nasłuchuje tego, co dzieje się w środowisku - tłumaczy.
Fot. Materiały prasowe / Politechnika Gdańska
 

WYSTARCZY APLIKACJA

System jest obsługiwany przy pomocy prostej aplikacji. - Personel medyczny w telefonie komórkowym wyszukuje urządzenia, które pojawiają się na mapie szpitala. Innym, ciekawym rozwiązaniem jest możliwość powiadamiania w sytuacji, gdy urządzenie opuszcza dany obszar - dodaje profesor Łukasz Kulas.
W ciągu pół roku pilotażowa instalacja zacznie działać na terenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie. Personel medyczny dostrzega jej szczególne zalety w obliczu pandemii - podkreśla naukowiec.

TAŃSZA ALTERNATYWA

Nad systemem przez 7 lat pracował 26-osobowy zespół. Jego komercyjnym wykorzystaniem zainteresowane są także światowe firmy. Podstawowym walorem jest cena. Jeden bezobsługowy "beacon" kosztować będzie około 20 złotych. Konkurencyjne rozwiązania kosztują około 30 dolarów.
 
 
PS
Dr hab. inż. Łukasz Kulas, profesor Politechniki Gdańskiej, urodził się i mieszkał w Kętrzynie. Podstawy swojej wiedzy zawdzięcza nauczycielom z renomowanego Liceum Ogólnokształcącego w Kętrzynie, które ukończył w 1996 roku. 
 
Jeżeli mają państwo informacje o osiągnięciach byłych mieszkańców Kętrzyna prosimy o kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
 

Spis treści