Napisz do nas.
info@bezcenzury.ketrzyn.pl

Media

 

 

 

 

 

 

Pani Elżbieta i jej mąż mają po 73 lata. Mieszkają w Tarczynie Wyznaczono im szczepienie przeciw COVID-19 w Wałbrzychu, oddalonym ponad 400 kilometrów od domu. W drogę wyruszyli w sobotę około godziny 2 w nocy. Po godzinie 8 pojawili się w wałbrzyskim szpitalu na szczepieniu.

- Nie chcemy dłużej czekać - mówiła pani Elżbieta. Mąż ma nowotwór płuc, zaleczony lekko, natomiast u mnie miesiąc temu się okazało, że mam raka szpiku kostnego. W międzyczasie trzeba się ratować jakoś – dodała.” Źródło: https://tvn24.pl/polska/szczepionka-na-koronawirusa-na-szczepienie-jechali-przez-pol-polski-ponad-400-km-z-tarczyna-do-walbrzycha-5042243

* * *

Sądziłem, że ten tekst przeczytany w internecie, to jakieś nieporozumienie, lecz gdy znajomy z Kętrzyna pokazał mi swoje skierowanie na szczepienie do Koszalina...

- Pojedziesz tak daleko? - zapytałem zdziwiony. - To przecież 400 kilometrów.

- Tylko zostałem zarejestrowany, lecz zamienię na bliższą miejscowość. - uspokoił mnie.

- A jak nie zamienisz?

-  ...?

* * *

Dlaczego mieszkańcy Kętrzyna jeżdżą na szczepienie do Barcian, Pisza, Nidzicy i innych odległych miejscowości?

W Kętrzynie mamy 5 punktów Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Ale tylko 2 z nich szczepią. Każdy punkt dostaje tygodniowo 30 szczepionek. W Kętrzynie otrzymujemy więc tylko 60 szczepionek zamiast potencjalnych 150. Szpital Powiatowy został przekształcony, w listopadzie 2020 r., w szpital obserwacyjno - zakaźny tzw. „cowidowy”. Szpital "covidowy" nie ma limitów zamówień szczepionek. Zamawia je, ale naszych mieszkańców nie szczepi.

Dlaczego na szczepienie, radna miejska Zofia Waszkiewicz, pojechała do Nidzicy? Dlatego, że w dwa razy mniejszej Nidzicy są 4 punkty szczepień. W dwa razy większym Kętrzynie tylko 2 punkty. Szpital w Nidzicy zamawia dodatkowe szczepionki i szczepi mieszkańców Nidzicy i okolic. Szczepi też mieszkańców Kętrzyna. 

Kto, w Kętrzynie, naraził mieszkańców na koszty dojazdu do innych miejscowości? Kto zaniedbał szczepienia i naraził mieszkańców na zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i utratę zdrowia?

Starosta powiatu?   Dyrektor szpitala?   Burmistrz miasta?

 

Źródło: screen wideo z sesji rady miejskiej w Ketrzynie. 

Jak radzić sobie w kryzysie pokazali włodarze w innych miastach naszego województwa i Polski. 

Analiza powyższych tabel pokazuje, że w Kętrzynie (łącznie z Gminą Kętrzyn) punkty powinny zaszczepić 3 razy więcej osób. Na ostatniej sesji rady miejskiej władze zwalały winę na rząd i na brak szczepionek.

Ale szczepionki przydzielane są na punkty szczepień. 

30 szczepionek, czyli 5 fiolek tygodniowo.

Przez 12 tygodni każdy punkt otrzymał około 360 szczepionek.

2 punkty otrzymały około  720 szczepionek.

Lecz około 700 - 1000 osób z Kętrzyna (i Gminy Kętrzyn) musiało szczepić się w innych miejscowościach.

To oczywiste, że aby otrzymać szczepionki

trzeba uruchomić punkty szczepień.

Jak władze miasta i powiatu wytłumaczą fakt, że do tej pory nie uruchomiły wymaganej ilości punktów szczepień w mieście oraz w szpitalu? 

 

 

 

 

 

Spis treści