Napisz do nas.
info@bezcenzury.ketrzyn.pl

Media

 

 

 

 

 

 

10 do 20 GB na sekundę?

Pierwsza w Polsce sieć 5G została uruchomiona w Warszawie w 2018 r. Wszystkie obszary miejskie i główne szlaki transportu lądowego mają mieć nieprzerwany dostęp do sieci 5G do 2025 r. 

„5G to system rozbudowany o dodatkowe protokoły i sposoby przygotowywania sygnałów radiowych, emitowanych ze stacji bazowych, dzięki czemu znacznie zwiększy się ilość danych, które możemy przesyłać i odbierać. Ta technologia działa w zakresie częstotliwości poniżej 6 gigaherców, czyli zbliżonym do tej, w których działały sieci 4G, 3G i 2G.

Kluczowe znaczenie dla zwiększenia szybkości transmisji będzie miało, tzw. rozróżnienie przestrzenne użytkowników. Stacje bazowe, zwane potocznie antenami, będą wysyłać strumień danych bezpośrednio do konkretnych użytkowników. Dotychczas dane przesyłano do wielu użytkowników jednocześnie, co zmniejszało efektywność kierowania sygnału radiowego.

Z jakiego powodu wprowadzaliśmy kolejne generacje komunikacji mobilnej? Między innymi dlatego, że wszystkie wcześniejsze ulegały "zatykaniu". To zjawisko polegało na tym, że gdy wokół stacji bazowej było za dużo urządzeń, to stacja nie była w stanie obsłużyć wszystkich łączy. Obecnie znów zbliżamy się do tego momentu. Technologia 5G rozwiąże ten problem. Umożliwi ona połączenie nawet do miliona urządzeń na jednym kilometrze kwadratowym. Stacji bazowych będzie coraz więcej, ale będą one o mniejszej mocy, także jeśli chodzi o okryte złą sławą - całkowicie niesłusznie - promieniowanie elektromagnetyczne. Pamiętajmy, że pole elektromagnetyczne stacji bazowej maleje wraz z kwadratem odległości" - wyjaśnia dr hab. inż. Łukasz Kulas,  profesor Politechniki Gdańskiej z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, absolwent I Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, z 1996 roku

Foto: http://www.zso.ketrzyn.pl/

Internet rzeczy, to system różnego rodzaju urządzeń, posiadających swego rodzaju autonomiczną inteligencję, nawzajem ze sobą połączonych i wymieniających się informacjami. Autonomiczne samochody, drony, automatyzacja i robotyzacja prac, fabryki i biurowce bez kabli, łączność i integracja wszystkich służb ratowniczych, teleoperacje przeprowadzane przy pomocy robota chirurgicznego, sterowanego zdalnie (np. z innego państwa) przez chirurga, to wiele dziedzin, w których 5G jest niezbędne.

Badania naukowe są prowadzone od lat, a mimo tego w internecie pojawia się coraz więcej fake newsów o 5G

Ośrodki badawcze na całym świecie przeprowadziły i nadal prowadzają różnego rodzaju badania promieniowania elektromagnetycznego. Ciekawy i kompleksowy raport: „ODDZIAŁYWANIE ELEKTROMAGNETYCZNYCH FAL MILIMETROWYCH NA ZDROWIE PRACOWNIKÓW PROJEKTOWANYCH SIECI 5G I POPULACJI GENERALNEJ”, ocenia potencjalny wpływ sieci 5G na człowieka. 

„Mamy przecież np. promieniowanie gamma, typu X albo ultrafioletowe, które są promieniowaniami jonizującymi, mierzonymi w terahercach i rzeczywiście są one niebezpieczne dla człowieka, gdyż niszczą komórki naszego ciała. Jednak częstotliwość promieniowania elektromagnetycznego dla fal radiowych mierzona w gigahercach, czyli kilka rzędów mniejsza. Zdolność jonizacji, w przypadku technologii 5G, jest praktycznie żadna.

W fachowej literaturze można natrafić na badania, na podstawie których stwierdzono, że ekspozycja na promieniowanie emitowane przez telefon komórkowy ma negatywny wpływ na płodność u mężczyzn. Efektem jest zmniejszenie ruchliwości plemników oraz ich żywotności, przy jednoczesnym utrzymaniu ich liczebności. Naukowcy uważają, że jest to spowodowane nagrzewającym się telefonem komórkowym, trzymanym w kieszeni spodni” - tłumaczy dr hab. inż. Rafał Lech,  profesor Politechniki Gdańskiej z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej Wydziału ETI.

Cdn.

Źródło: https://m.trojmiasto.pl/wiadomosci/Nie-ma-dowodow-na-szkodliwosc-5G-n144512.html

https://krytykapolityczna.pl/gospodarka/wojcik-siec-5g-w-polsce-wyjasniamy/

http://www.imp.lodz.pl/upload/npz/raport_5g.pdf

https://businessinsider.com.pl/firmy/strategie/siec-5g-zastosowania-bezpieczenstwo-infrastruktura-prezes-exatel/yhqd53n

PS. Jeżeli mają państwo informacje osiągnięciach byłych mieszkańców Kętrzyna prosimy o kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Spis treści