Napisz do nas.
info@bezcenzury.ketrzyn.pl

Polecamy

Wniosek o obniżenie wynagrodzenia dla Niedziółki?

Co stało się z wnioskiem radnej?

Czy zastrzeżenia, do nieuzasadnionego wydawania pieniędzy publicznych przez Niedziółkę i niewłaściwej polityki kadrowej, potwierdzili inni radni?

cdn.

 

 

 

 

 

Gdzie znaleźć wolny termin na szczepienie?

Czy można wybrać rodzaj szczepionki?

Aby pomóc mieszkańcom Kętrzyna podajemy link do strony internetowej ułatwiającej wyszukiwanie terminów i szczepionek https://szczepienia.github.io/

Dane na stronie są slotami zewnętrznymi, dostępnymi dla każdego przez np. infolinię 989 lub e-rejestrację (źródło danych: strony e-rejestracji).

W naszym województwie terminów szczepionek szukamy na podstronie https://szczepienia.github.io/warminsko_mazurskie

Osoby 30-39 letnie które zgłosiły chęć szczepienia w okresie styczeń-marzec mogą się zapisywać od dzisiaj (28 kwietnia) na dowolny termin z możliwością wyboru szczepionki.

Prosimy o udostępnianie tej strony aby wszyscy mieszkańcy naszego miasta mogli skorzystać z przyśpieszenia terminu szczepienia lub wyboru rodzaju szczepionki.

 

 

 

 

List otwarty Pani Katarzyny Kętrzyńskiej

DO MIESZKAŃCÓW KĘTRZYNA

Piszę, wzywając do obrony siedziby Stowarzyszenia im. Arno Holza dla Porozumienia Polsko-Niemieckiego w Kętrzynie, pięknej inicjatywy, tak ważnej w tej części Polski. 

Jako prawnuczka Patrona miasta, Wojciecha Kętrzyńskiego jestem szczególnie uwrażliwiona na wszystko, co jest dziedzictwem tego regionu: koegzystencja dwóch nacji, dwóch języków, dwóch wyznań. W obecnych czasach jest to dziedzictwo bezcenne. 

Z budynkiem Loży jestem też osobiście związana. To tam znajduje się biblioteka świetnie prowadzona przez dyrektora Witolda Gagackiego. To tam odbywają się wystawy, ważne wydarzenia i spotkania organizowane przez prezesa Stowarzyszenia im. Arno Holza, Stanisława Tarasewicza.

Katarzyna Kętrzyńska (w środku), źródło: źródło: zdjęcie archiwalne ze strony internetowej Towarzystwa Miłośników Kętrzyna

Dotarły do mnie niepokojące wieści, że - bez jakichkolwiek wcześniejszych uzgodnień - ma tym być utworzone centrum spotkań dla seniorów. To miejsce zupełnie nie nadaje się do tego celu: brak jest windy i innych udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Żeby wszystko dostosować do ich potrzeb potrzebne są fundusze, nie mówiąc o bezsensie przerabiania znakomicie odnowionej i wyposażonej siedziby Stowarzyszenia im. Arno Holza dla Porozumienia Polsko - Niemieckiego, w dodatku za środki pochodzące także ze strony niemieckiej. 

Zdaję sobie sprawę, że to bardzo korzystne propagandowo: "Oddamy miejsce seniorom!".

A ja jestem przeciw! 

Po pierwsze: sama jestem seniorką i co więcej - schorowaną seniorką. Wiem, że brak odpowiednich warunków eliminuje taką propozycję. 

Po drugie: myślę, że nasze miasto Kętrzyn stać na znalezienie dla seniorów innej dobrej lokalizacji w centrum miasta (chociażby prawie pusta była szkoła nr 2), zamiast zakłócać doskonałe funkcjonowanie placówki kulturalnej. 

Za mało jest propozycji zajęć i miejsc spotkań dla młodych. Może by warto - razem z panem Witoldem Gagackim, dyrektorem biblioteki i prezesem Stowarzyszenia im. Arno Holza, panem Stanisławem Tarasewiczem - przygotować program według nowoczesnych standardów, atrakcyjny program dla młodych i ambitnych kętrzynian? Loża byłaby dla tego programu świetnym miejscem. Tu jest pole do popisu.

To jest mój apel do Władz i Mieszkańców. Daję sobie prawo do apelowania, bowiem przez wzgląd na mojego Pradziadka i moje honorowe obywatelstwo Kętrzyna, to jest także moje miasto. Kiedyś dostałam w Kętrzynie taki wiersz, wciąż dla mnie aktualny: 

To moje miasto i moje nad nim niebo, 

mój dom , moja szkoła i moje boisko, 

moje jeziorko, mój park , moja ławka  

Mój Kętrzyn - ja kocham tu wszystko  

Katarzyna Kętrzyńska     

Iloma to zbędnymi bublami można zarzucić miasto, gdyby nie budować  obwodnicy? Ta internetowa dyskusja przypomina mi kalkulacje faceta, który w  alkoholowym ciągu szacuje; ile to byłoby picia, gdyby tak sprzedać wszystkie  meble...

Tymczasem ani kolejne koślawe chodniki z betonowej kostki, ani placobeton przy  „Sezamie”, ani  nowe oświetlenie uliczne, nie stało się w Kętrzynie  wartością dodaną . Nie poprawiło to standardu życia w mieszkańców, a jedynie popsuło estetykę Kętrzyna. To wyjątkowe jeszcze 10 - 15 lat temu miasto, już oszpeciły żółte latarnie  przy pasach czy bazar z  betonowymi zasiekami, przypominającymi wejścia do  bunkrów. Estetykę miasta, a przede wszystkim jego funkcjonalność, obniżyło też wiele innych, równie  nieudanych "dzieł" inżynierii lądowej. Takim  przykładem jest ulica Królowej Jadwigi, którą trzeba było korygować i   przebudowywać, już bezpośrednio po remoncie. Niektóre rozwiązania są  wyrazem skrajnej niekompetencji, w obszarze projektowania i zarządzania ruchem drogowym. Zmiany na ulicy Klonowej wymagały interwencji wojewody, a i tak w strefie oddziaływania ulicy Klonowej do dziś pozostaje sporo błędów w organizacji ruchu. 

W wielu dyskusjach nad rozwiązaniami  komunikacyjnymi wielokrotnie wyjaśniałem, gdzie leży błąd i dlaczego, w razie realizacji  nieprzemyślanych rozwiązań, ten błąd może okazać się katastrofalny w skutkach, a na pewno pozostawać w sprzeczności z prawem. Fundamentalnym problemem, już nie tylko komunikacyjnym, ale i politycznym  Kętrzyna, jest w moim odczuciu "wszechwiedza" ludzi władzy w obszarze  problematyki modelowania i organizacji ruchu. Tezy o możliwości zastąpienia obwodnicy drogami łączącymi Wopławki z ulicą Chrobrego są niedorzecznością, chyba że ktoś świadomie chce skazać mieszkańców "Falklandów" na dokuczliwy ruch tranzytowy przebiegający pod balkonami? Jak duży potrafi być to problem, wiedzą już mieszkańcy ulic Daszyńskiego, Sikorskiego i Skłodowskiej.

Obwodnica jest niezbędna, ale ważna jest jej forma. Koncepcja obwodnicy, którą zaproponowałem już w 2013 roku, zakłada poprowadzenie drogi w modelowy sposób, czyli tak, aby przejęła ona towarowy ruch tranzytowy z dróg 591 (kierunek Mrągowo - Kętrzyn) i 592 (kierunek Bartoszyce - Kętrzyn), kanalizując go jedną trasą, o współczynniku wydłużenia  atrakcyjnym z punktu widzenia opcji jazdy przez miasto i skierowaniu go na przygotowaną pod ciężki ruch, wyremontowaną drogę 650. Brak fragmentu pierścienia obwodnicy odpowiadającego teoretycznie relacji  Mrągowo – Giżycko jest zamierzony, tak aby ruch turystyczny z kierunku Trójmiasta i Olsztyna w stronę Krainy Wielkich Jezior Mazurskich pozostał na  ulicach miasta. Dla ciężkiego ruchu tranzytowego, ten odcinek jest bez  znaczenia, bo ruch ten nie przebiega przez Kętrzyn, a drogą krajową nr 59. 

Źródło zdjęcia: https://info-ketrzyn24.pl/kradzione-nie-tuczy/

W założonym układzie dojazd do kętrzyńskich  zakładów przemysłowych, będzie odbywał się z pominięciem centrum miasta i osiedli mieszkaniowych. Dojazd do zakładów na Zatorzu zapewni powiązanie obwodnicy z ul. Bydgoską,  do zakładów w rejonie Mazowieckiej powiązanie ul. Bałtyckiej z obwodnicą w rejonie Starej Różanki, a dojazd do firm przy Chrobrego - węzeł na przedłużeniu ulicy Sikorskiego na wysokości Marszewa. Miasto dzięki obwodnicy  zyska dodatkową przeprawę (wiadukt) nad linią kolejową i alternatywne połączenie ulicy Bydgoskiej z rejonem Straży Granicznej.

Absolutną korzyścią, dla miasta i dla powiatu, będzie zdjęcie tranzytu z drogi  592 (kierunek Kętrzyn – Giżycko). To oznacza poprawę bezpieczeństwa  mieszkańców, uczestników ruchu lokalnego i uspokojenie samego ruchu w turystycznej  części powiatu. Tych wymiernych korzyści nie można poświęcić dla doraźnego  interesu politycznego, używając przy tym populistycznej  retoryki wykorzystującej pseudo ekonomiczną narrację.

Pan M

PS 

O analizie wyprowadzenia ruchu tranzytowego z ulic Kętrzyna i obwodnicy  pisałem wcześniej  w artykule: Kradzione nie tuczy  

 

KBC

Autor posiada wieloletnie doświadczenie w dziedzinie transportu; w obszarze inżynierii ruchu, w tym w jego analizie i modelowaniu oraz opracowywaniu koncepcji i projektów organizacji ruchu.

 

 

 

 

 

Tańszy niż GPS, a tak samo skuteczny. Naukowcy z PG opracowali system, który z łatwością odnajdzie szpitalny sprzęt

W szpitalu na gdańskiej Zaspie zacznie działać innowacyjny system lokalizacji sprzętu opracowany przez naukowców z Politechniki Gdańskiej. Ma pomóc zaoszczędzić czas i energię na poszukiwania sprzętu medycznego.
 
Jak mówi profesor Łukasz Kulas, koordynator Centrum Technologii Cyfrowych Politechniki Gdańskiej - rozwiązanie nie bazuje na GPS, przez co jest wielokrotnie tańsze niż inne tego typu.

- Jeżeli chcemy zlokalizować na przykład wózek inwalidzki musimy tam doczepić małe urządzenie, które nazywamy beaconem lub tagiem. To urządzenie wysyła sygnał radiowy, który trzeba odebrać i zinterpretować w taki sposób aby określić, w którym miejscu jest wózek. Do tego wykorzystujemy antenę. Działanie podobne jest do radaru, który nasłuchuje tego, co dzieje się w środowisku - tłumaczy.
Fot. Materiały prasowe / Politechnika Gdańska
 

WYSTARCZY APLIKACJA

System jest obsługiwany przy pomocy prostej aplikacji. - Personel medyczny w telefonie komórkowym wyszukuje urządzenia, które pojawiają się na mapie szpitala. Innym, ciekawym rozwiązaniem jest możliwość powiadamiania w sytuacji, gdy urządzenie opuszcza dany obszar - dodaje profesor Łukasz Kulas.
W ciągu pół roku pilotażowa instalacja zacznie działać na terenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie. Personel medyczny dostrzega jej szczególne zalety w obliczu pandemii - podkreśla naukowiec.

TAŃSZA ALTERNATYWA

Nad systemem przez 7 lat pracował 26-osobowy zespół. Jego komercyjnym wykorzystaniem zainteresowane są także światowe firmy. Podstawowym walorem jest cena. Jeden bezobsługowy "beacon" kosztować będzie około 20 złotych. Konkurencyjne rozwiązania kosztują około 30 dolarów.
 
 
PS
Dr hab. inż. Łukasz Kulas, profesor Politechniki Gdańskiej, urodził się i mieszkał w Kętrzynie. Podstawy swojej wiedzy zawdzięcza nauczycielom z renomowanego Liceum Ogólnokształcącego w Kętrzynie, które ukończył w 1996 roku. 
 
Jeżeli mają państwo informacje o osiągnięciach byłych mieszkańców Kętrzyna prosimy o kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.