Napisz do nas.
info@bezcenzury.ketrzyn.pl

Media

 

 

 

 

 

 

Barszcz Sosnowskiego rośnie w Kętrzynie?

Od kilku lat, na poboczach ulicy Władysława Jagiełły (od skrzyżowania z ulicą Stefana Batorego w kierunku osady Bałtrucie) rośnie Barszcz Sosnowskiego. Rośnie również przy drodze gruntowej (biegnącej od skrzyżowania ulic Stefana Batorego i Bolesława Śmiałego w kierunku wiatraka). To niebezpieczna dla zdrowia, parząca roślina. Wydziela soki, które powodują niebezpieczne oparzenia skóry (II  i III stopnia) z pęcherzami. Rośnie w szybkim tempie, na niewielkim obszarze, ponieważ posiada szybką zdolność do regeneracji. Duża ilość nasion znajdujących się w glebie sprawia, że barszcz Sosnowskiego może kiełkować nawet kilka lat.

Roślina stwarza największe niebezpieczeństwo w okresie kwitnięcia i owocowania, na przełomie czerwca i lipca. Wówczas do oparzenia może dojść nawet poprzez pośredni kontakt z barszczem Sosnowskiego. Niebezpieczne związki chemiczne wydostają się z rośliny w formie lotnej i lokalizują się na skórze idących osób. Upały i słońce potęgują szkodliwość barszczu Sosnowskiego.

Bliski kontakt z tą toksyczną rośliną może prowadzić do poparzeń, przez które można trafić do szpitala. Oprócz poparzeń skórnych, związki chemiczne zawarte w  soku barszczu Sosnowskiego mogą również wywoływać: podrażnienia dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy, zapalenie spojówek. Poparzenia mogą prowadzić do groźnych powikłań, szczególnie u osób nadwrażliwych. Może dojść do martwicy tkanek, a w konsekwencji amputacji całej kończyny. Zdarzają się również przypadki śmiertelne,

Pierwsza pomoc przy poparzeniu:

Jeżeli nie pojawiły się jeszcze objawy poparzenia należy niezwłocznie obmyć skórę dużą ilością letniej (nie gorącej!) wody z mydłem.

Jeżeli doszło do kontaktu oczu z rośliną należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem

Unikać ekspozycji skóry na światło słoneczne.

W przypadku pojawienia się objawów, niezwłocznie udać się do lekarza.

.

KBC

Służby miejskie nie usunęły rosnącego w Kętrzynie Barszczu Sosnowskiego. Należy więc uprzedzić okolicznych spacerujących mieszkańców, a szczególnie dzieci, aby nie zbliżały się do tej mocno trującej rośliny.

 

 

 

 

Spis treści